Letní škola v Praze

[Blog 17] Abychom na konci ještě jednou pořádně vylepšily naše znalosti češtiny, mohly jsme se společně s Annikou zúčastnit každoroční letní jazykové školy Karlovy univerzity v Praze. Zabývala jsem se tam hodně rozkazovacím způsobem, nepřímou řečí nebo třeba jazykovým jevem vid. Doposud jsem se mohla tomu: „čeština je taaak těžká“ jen v duchu usmívat, ale...když chci někoho vybídnout, aby něco nedělal...ano, než mě napadne to správné slovo z vidové dvojice na záporný imperativ, vběhne ta osoba už dávno před tramvaj a bude z ní placka! Nebo je můj kousek mého oblíbeného koláče už snědený.

Proto si musím nejprve zvyknout. Protože jsem ale v sálech staré úctyhodné Karlovy univerzity měla vnuknutí ohledně mého studia, budu na to mít dostatek příležitostí v příštích třech letech.

Kromě toho jsem se na tomto kurzu češtiny nenaučila pouze lépe česky, ale také ruští a polští spolužáci byli skvělými zdroji slovíček. Zázvor se rusky řekne „imbir“ (jako německy „v pivu“), no, na zdraví! A velmi zajímaví pro mě byli také Srbové. Samozřejmě jsem o tomto národu z okolí Drážďan už často slyšela, ale že je jejich řeč tak podobná češtině a že existuje srbské gymnázium, to byla pro mě novinka. Kromě všech těch mnoha dojmů, byla pro nás připravena také řada aktivit. Všech se člověk ani nemohl zúčastnit, kdy by měl potom čas na své domácí úkoly? Zlatými hřeby byla návštěva nákladního nádraží Žižkov, návštěva nového muzea NaFilm, při níž člověk mohl k němému filmu přidat tón (velmi zábavnými nástroji) a české večery s písní.

Několikrát zbyl čas taky na osvěžující koupání ve velmi studené Vltavě. Kde jsem však za celou tu dobu ani jednou nebyla, byl Karlův most a Staroměstské náměstí. Nebyl to záměr, ale ani škoda, za minulý rok jsem tam byla dost často. A turisty jsem taky mohla pozorovat celkem často, když mi v tramvaji číslo 22 šlapali na nohy.

Co jsem si ale skutečně užila, bylo každé ráno chodit pěšky z Malé Strany přes most do parného, (ještě) klidného historického centra a mít vyučování s výhledem na Pražský hrad a Metronom.

A skutečně působivý byl také závěrečný ceremoniál s předáváním našich certifikátů. Seděli jsme hezky oblečení v Karolinu, když náhle zazněly varhany, my se všichni zvedli a všichni naši učitelé propluli v černých talárech středovou uličkou okolo nás. To má potom člověk pocit, že dosáhl něčeho většího než „jen“ ukončení jazykového kurzu...

Jakkoli, byly to krásné týdny a každému můžu jen doporučit, pokud bude mít možnost, aby se letní školy zúčastnil!

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy