Novou tváří v Plzni

Jmenuji se Lena a jsem novou dobrovolnicí v projektu Zažij Plzeň. Stejně jako mnoho dalších, jsem chtěla po maturitě na chvíli opustit staré známé prostředí a vycestovat do světa. A tak jsem teď tady v České republice.

Budete se divit, ale po týdnu si troufám říct: „Tady je můj nový domov.“ A to přesto, že Plzeň je úplně jiná než můj rodný Regensburg, který se pyšní malebnými, úzkými uličkami. Plzeň, jako město založené na „zeleném drnu“ se naopak vyznačuje pravidelným čtvercovým náměstím. Bohužel to ale nemění fakt, že i po více jak týdnu nemohu trefit ten správný směr, který zrovna potřebuju. Navíc Plzeň oplývá nevídaným množstvím stejně vypadajících malých krámků s potravinami, zatímco v centru Regensburgu najdete jen hrstku velkých supermarketů. A nesmím zapomenout na češtinu, která je pro mě zatím jen jeden velký chaos složený z cize znějících slov.

Jedna z možností jak prozkoumat uličky a různá zákoutí Plzně, je určitě jízda tramvají. Je to úplně jednoduché: Na jedné zastávce nastoupit, jet a na jiné zase vystoupit. No a v přůběhu cesty se už jen kochat krásou města. Tak více či méně probíhá moje poznávání tohoto města, okružní jízdou. A zastávaka, kterou nejčastěji poctím svou návštěvou je zastávka Pod Záhorskem. A proč?

Více až příště!

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy