O hudbě co mi zní v uších a zauzlovaném jazyku

Příští zastávka: Sady Pětatřicátníků

Co na první pohled vypadá jako jazykolam, je jméno zastávky, na které musíme vystoupit a vydat se tentokrát už pěšky směrem do práce. Každé ráno si v tramvaji pro sebe potichu šeptám její název v naději, že ho konečně jednou vyslovím bez chyby. Sady Pětatřicátníků jsou jedním z hlavních dopravních tepen města a mnoho lidí tady vystupuje, nastupuje a přestupuje. Kromě jiného zde stojí i třetí největší synagoga na světě. Připojuji se k proudu lidí, kteří jdou do práce a pokračuji s nimi už jen několik metrů dál do mé kanceláře. Při odemykání dveří mě praští do nosu nezaměnitelná vůně hospody. Ta se line ze studentského baru, který se nachází v přízemí našeho domu. Na pohodové večerní posezení s pivem ale ještě nemám ani pomyšlení. Den pro mě začíná v prvním patře v Riegrově 17 za stolem dobrovolníka Zažij Plzeň. Odtud odpovídám na všechny e-maily, vymýšlím nové nápady a navrhuji a plánuji projekty.

Jeden takový projekt se konal poslední listopadový víkend. Chtěli jsme motivovat mladé lidi, aby si vyzkoušeli práci průvodce u projektu Zažij Plzeň. K tomu také patřila samotná prohlídka města. S každou prohlídkou vždy objevím něco nového. Jaké menší či větší poklady a krásy Plzeň ukrývá.

Další způsob jak si zamilovat Plzeň, je návštěva mnoha živých koncertů. Ty můžete při špatném počasí najít v místních barech. Náhodou jsem se dozvěděla, že kapela Imodium (opravdu velmi doporučuji!) udělá během své tour zastávku také v Plzni. Tuto hudební skupinu jsem viděla už na začátku mé dobrovolné služby na plzeňském festivalu a od té doby nemůžu jejich melodie dostat z hlavy.

Tak jsem se znovu nechala unést písněmi (https://www.youtube.com/playlist?list=PLicr1saZZa7NhLJ0-_WThBI57zCnpL3qu) a opojnou atmosférou koncertu. Třešničkou na dortu byl rozhovor s předkapelou Immodium!

S doznívající hudbou a chutí stále tančit pokračujeme.

Další zastávka ...

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy