Pět otázek pro...Daniela

Jako nová obyvatelka Plzně se naše dobrovolnice Jana intenzivně zajímá o to, jak zde žijí ostatní lidé a jaké mohou předat rady pro všední den. Proto se vydává hledat tipy a nápady, které vám přináší každé dva týdny prostřednictvím krátkých rozhovorů se zajímavými lidmi z Plzně. Každému bude položeno pět stejných otázek, které budou krátce a pregnantně charakterizovat jeho život v Plzni.

Tento týden: Co mají společného Petr Čech a Karel Gott - to a mnohem více si můžete přečíst v rozhovoru s Danielem.

Daniel: Jsem rodilý Plzeňák, ale díky mé zálibě k cestování a studiu geografie trávím hodně času na cestách. Oblíbil jsem si zejména cesty do zemí, kam cestovní kanceláře až tak často nejezdí. To asi i kvůli zálibě poznat něco nového a také mé dobrodružné povaze, i když cestování na Balkán nebo na Kavkaz až tak dobrodružné není… 

Jaké je Tvoje oblíbené místo v Plzni?

Plzeň je útulné město; jsem rád venku v přírodě, proto trávím rád volný čas u Boleveckých rybníků, ale posezení na zahrádce s přáteli je také výzva.

Co musí návštěvníci v Plzni bezpodmínečně vidět nebo navštívit?

Být návštěvníkem, tak bych si určitě nenechal ujít prohlídku Plzeňského pivovaru, dále rozsáhlého komplexu Plzeňského podzemí, které lze spatřit i při návštěvě některých restaurací v centru města. Určitě pak nelze opomenout návštěvu Velké synagogy, jež je jedna z největších synagog v Evropě vůbec a často se zde pořádají zajímavé výstavy.

Máš nějaký kulinářský tip na jídlo nebo restauraci v Plzni?

Asi bych si nenechal ujít dobrý tataráček, například v hospodě U Ševců. Chybu neudělá ten, kdo vyrazí do některé z místních restaurací, kde si lze dát české speciality k pivu, jako je utopenec nebo nakládaný hermelín. Kdo má rád trochu exotiky a pikantní kuchyni, měl by si zajít do indické restaurace Everest na Roudné.

Jakou větu musí člověk umět určitě říct v češtině, když chce pobývat v Plzni?

Nevím, jestli ten výraz platí jen pro Plzeň, ale jistě ho občas od přátel uslyšíte: Půjdeme na jedno?

Jak může člověk udělat dobrý dojem na Plzeňáka?

Tím, že si vybaví více než jen plzeňské pivo a pivovar, o kterém vědí patrně všichni návštěvníci. Ale třeba i skutečnost, že v Plzni se hraje dobrý fotbal i hokej, nebo to, že plzeňská věž na náměstí Republiky je nejvyšší v republice. Z Plzně pochází také známé osobnosti jako například Karel Gott, Milan Knížák, cestovatel Miroslav Zikmund či fotbalista Petr Čech.

     

 

Obrázky: J. Heenen

09.02.2016

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy