Pět otázek pro... Nasťu

Tento týden máme pro Vás rozhovor s Nasťou, studentkou z Ruska a teď v Plzni.

Český text napsala sama Nasťa.

Nasťa: Jmenuji se Nasťa. Přijela jsem do Česka z Ruska. Bydlela jsem tam ve městě Bělgorod. Teď bydlím v Plzni, studuji tady na ZČU na Fakultě strojní. Plzeň je podobná mému městu, to je takové malé město, útulné, proto se mi Plzeň líbí moc. Líbí se mi klidná místa. Já jsem tady jenom rok, a ještě jsem nenavštívila všichna krásná místa. Přijela jsem se tady učit češtinu a seznámit se s kulturou této země.

Jaké je Tvoje oblíbené místo v Plzni?

Moje oblíbené místo v Plzni je restaurace „Plachetnice“ v centru blízko náměstí Republiky. Tam často chodíme na pivo Krušovice, zvlášť na to černé. Proto doporučuji toto místo.

 

Co musí návštěvníci v Plzni bezpodmínečně vidět nebo navštívit?

Myslím si, že každý musí navštívit tady mnoho krásných míst: ZOO, Techmania, katedrálu svatého Bartoloměje, Smetanovy sady, divadlo Josefa Kajetána Tyla, Borský park atd. Ale jestli se vám to líbí, Plzeň a okolí má spoustu turistických tras, které vám ukážou krásnou přírodu. Kupte si turistickou mapu, držte se správné cesty a značek.

 

Máš nějaký kulinářský tip na jídlo nebo restauraci v Plzni? 

Mám moc ráda rybu a často mám chuť na grilovaného lososa se zeleninou, guláš s knedlíky nebo bramboráčky, to byste měli zkusit.

 

Jakou větu musí člověk umět určitě říct v češtině, když chce pobývat v Plzni? 

Samozřejmě základní fráze jsou: „dobrý den“, „děkuji“, „prosím“ a „na shledanou“. Určitě používejte frázičky „dám si“ a „ještě jednou“, ale tuto frázi říkejte jenom v hospodě nebo v restauraci v tom případě, kdybyste chtěli ještě jednou pivo a jestli něco nepochopíte během konverzace, je tak lepší použit „prosím?“. Zkuste taky neříkat „Co?“. Ale když jsme přijeli studovat, tak jsme měli v hlavě jednu frázčku: „neznám, nevím, nerozumím“ - to je samozřejmě vtip.

 

Jak může člověk udělat dobrý dojem na Plzeňáka? 

Každý Plzeňák je individuální člověk, vy osobně ale musíte být vždy slušným člověkem a respektovat jinou kulturu a pravidla, projevujte zájem ke kultuře a dějepisu té zemí a toho města, ve kterém bydlíte.

 

Obrázky: J. Heenen

01.12.2015

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy