Pět otázek pro...Sáru

Jak si v Plzni objednat jahodovou zmrzlinu a proč Peter Fletr pletl svetr - to a více si můžete přečíst v rozhovoru se Sárou.

PS: Text v češtině napsala Sára sama.

Sára: Já jsem Sára, jsem z Německa a studuji Východní-západní studia na univerzitě v Regensburgu. V rámci studia absolvuji stáž u Koordinačního centra Tandem v Plzni. Už tři roky se učím česky a dělala jsem Erasmus v Brně. Tam jsem zjistila, že se mi Česko moc líbí, a proto jsem měla přání žít ještě jednou na několik měsíců v Česku. Plzeň mě velmi láká, protože byla Evropské hlavní město kultury 2015.

Jaké je Tvoje oblíbené místo v Plzni?

Zoologická zahrada se mi líbí moc! Je současně botanická zahrada a je vybudována láskyplně, a proto lidi mohou se tam cítit dobře. Na zahradě je hodně laviček, ze kterých lidi mohou se dívat na zvířata nebo mohou si užívat výhled přes město.

Co musí návštěvníci v Plzni bezpodmínečně vidět nebo navštívit? 

Doporučím navštívit Velké divadlo – abyste se mohli dívat na nádherný vnitřek divadla. Vstupenky jsou moc výhodné! Kromě toho, lidi mají jít do DEPA2015, aby tam vylezli na jednu uměleckou věž.

Máte/máš nějaký kulinářský tip na jídlo nebo restauraci v Plzni?

Já mám moc rada restauraci „U Malické Brány“. Tam mají typická česká jídla, chutná vína a piva. Jako předkrm mohu doporučit sýrový talíř se sušeným ovocem a čerstvým chlebem. Kromě toho je zařízení velmi útulné a obsluha je opravdu hodná!

Jakou větu musí člověk umět určitě říct v češtině, když chce pobývat v Plzni?

Pro mě je důležité, že lidi znají moje oblíbené české slovo „zmrzlina“. Když chcete objednat jahodovou zmrzlinu, říkáte: „Dám si jahodovou zmrzlinu.“


Jak může člověk udělat dobrý dojem na Plzeňáka?

Člověk může udělat dobrý dojem, když zná nějaký český jazykolam, například: „Petr Fletr pletl svetr. Pletl Petr Fletr svetr? Svetr pletl Petr Fletr.“

 

Obrázky: J. Heenen

15.01.2016

 

 

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy