Pět otázek pro...Susanne

Jako nová obyvatelka Plzně se naše dobrovolnice Jana intenzivně zajímá o to, jak zde žijí ostatní lidé a jaké mohou předat rady pro všední den. Proto se vydává hledat tipy a nápady. Každému bude položeno pět stejných otázek, které budou krátce a pregnantně charakterizovat jeho život v Plzni.

Do kterého plzeňského muzeu se můžete jako Němci odvážit na českou prohlídku? Čtěte tento týden v rozhovoru se SUSANNE a dozvíte se více o jejím životě v Plzni.

Susanne: Já jsem Susanne a pracuji jako evropská dobrovolnice v česko-německé školce Junikorn tady v Plzni. Pocházím z durynského malého města, ale poslední rok před dobrovolnou službou jsem strávila ve města Postdam. Od září 2015 mám čest bydlet na dobu jednoho roku na plzeňské koleji a pracovat ve školce – to je zajímavá a napínavá zkušenost ;-)

Jaké je Tvoje oblíbené místo v Plzni?

Ráda chodím na výlety k mnoha jezerům v okolí Plzně a tam se procházím od jezera k jezeru. Líbí se mi, že to tam v každém ročním období vypadá jinak. Dále také ráda sedím v Crosscafé Sky. Zhora si užívám nádherný výhled na nádherné město. 

Co musí návštěvníci v Plzni bezpodmínečně vidět nebo navštívit?

Bezpodmínečnou povinností je: návštěva Národopisného muzea na náměstí Republiky. Průvodkyně muzea tam mluví velice pomalu a jednoduše česky, a proto je procházka dost srozumitelná, i když nemluvíte moc česky. Vedle toho se tam můžete podívat na neuvěřitelnou spoustu věcí z doby staré Plzně. Například si můžete prohlédnout typické kroje. K doporučení je také návštěva Muzea loutek s mnoha loutkami, které se nachází rovněž na náměstí Republiky. Jinak byste neměli zapomenout si udělat procházku podél řeky nebo k jednomu z mnoha jezer, abyste trochu viděli i plzeňskou přírodu.

Máš nějaký kulinářský tip na jídlo nebo restauraci v Plzni?

Pizza chutná nejlépe v „San Marino“ v Palackého ulici. Pro vegetariány, jako jsem já, lze doporučit restauraci Slunečnice v Jungmannově ulici.

Jakou větu musí člověk umět určitě říct v češtině, když chce pobývat v Plzni?

Neexistuje nic speciálního. Ale bylo by dobré umět říct „dobrý den“, "děkuji“ a „na shledanou“. Plzeňáci z toho budou mít každopádně radost. A asi je ještě důležité slovo „nerozumím“.

Jak může člověk udělat dobrý dojem na Plzeňáka?

Myslím, že Plzeňáci si velice váží, když se člověk snaží mluvit jejich jazykem, případně se ho trochu učí. Zároveň jsou velice překvapeni, že se někdo zajímá právě o jejich město. Podle mého názoru neuděláte nic špatně, když budete mít zájem a budete klást hodně otázek o kultuře, jazyce a způsobu života. To když budete chtít poznat město se všemi jako aspekty a nejen hodně známé pivo a závody Škoda. 

21. 6. 2016

Obrázky: J. Heenen

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy