Pět otázek pro...Verenu

Jako nová obyvatelka Plzně se naše dobrovolnice Jana intenzivně zajímá o to, jak zde žijí ostatní lidé a jaké mohou předat rady pro všední den. Proto se vydává hledat tipy a nápady, které vám bude každé dva týdny přinášet prostřednictvím krátkých rozhovorů se zajímavými lidmi z Plzně. Každému bude položeno pět stejných otázek, které budou krátce a pregnantně charakterizovat jeho život v Plzni. První rozhovor dělala s Verenou, která se vám představují.

 

Verena: Jsem z Mnichova a od začátku října žiji v Plzni. Dělám tady stáž v kanceláři Koordinačního centra Tandem. Je to už můj druhý pobyt v České republice. Od září 2011 jsem žila jeden rok v Olomouci v rámci Evropské dobrovolné služby. Od té doby jsem se chtěla vrátit do České republiky a těší mě, že po Moravě můžu poznat lépe také Česko. 

PS: Český text je původní překlad od samotné Vereny. 

Jaké je Tvoje oblíbené místo v Plzni?

Moje oblíbené místo jsou Kopeckého Sady. Po práci nebo škole sedím tam často, v doprovodu Bedřicha Smetany (přítomný ve formě sochy) a šplouchání fontány. Přitom můžu se výborně odpočinout po stresový den :).

Co musí návštěvníci v Plzni bezpodmínečně vidět nebo navštívit?

„Cross Café“, které se nachází v 16. patře v jednom z nejvyšších budov v Plzni. Člověk má tam nádherný rozhled na Plzeň a vedle toho si může vychutnat kávu.

Máš nějaký kulinářský tip na jídlo nebo restauraci v Plzni?

„Anděl“! Je to restaurace, které má více částí. Velmi můžu doporučit Bistro, kde člověk může dostat výborný polední menu za málo peněz. I odpoledne člověk může jít do Café & bar a pít kávu nebo večer pivo a víno.

Jakou větu musí člověk umět určitě říct v češtině, když chce pobývat v Plzni?

„Dám si jednu plzeň“. I když to zní trochu jako klišé – když člověk je v Plzni má ochutnat dobré tamější pivo :).

Jak může člověk udělat dobrý dojem na Plzeňáka?

Podle mé zkušenosti člověk může udělat dobrý dojem na Plzeňáka, když používá slova, která jen existují v „plzeňský češtině“, na přiklad „nastevřít okno“, což znamená tolik jako „otevřít okno trochu“.

 

Fotka: Verena H.

04.11.2015

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy