Po stopách Karla IV a hledání pažitky

Byl to týden před Velikonoci, kdy jsme si brzy ráno sbalili svých pět švestek a pospíchali směrem k nádraží. Náš plán: Celodenní túra v okolí hradu Karlštejnu s pár důchodci.

Už na nádraží jsme odhalili pár důchodců, kteří díky botám na túru a holím vypadali podezdřele jako ten typ lidí, se kterými bychom měli trávit zbytek dne. Konkrétní místo, kde se s naší skupinou potkáme nebylo určeno a tak jsme se rozhodli, že je oslovíme, třeba to jsou oni. Zdálo se však, že nám vůbec nerozumí a že také neví nic o účasti dvou mladých děvčat na jejich túře. Tak jsme tedy nastoupily do vlaku bez naší skupiny.

Přestup v Berouně: Počet cestujících, kteří pokračovali směrem našeho cíle Černošice se výrazně změnšil a ti kteří připomínali skupinu turistů v pokročilém věku byli ti stejní, které jsme oslovili už na nádraží. Rozhodly jsem se do Černošic chovat nenápadně a tam se pokusit znovu navázat kontakt.

Na uvedeném nádraží vystoupili pouze tihle důchodci. I přes předešlé komplikace v komunikaci jsme se znovu pokusili jasně vyjádřit, že s největší pravděpodobností jsme také součástí jejich skupiny. Po chvíli dohadovaní si na nás najednou vedoucí skupiny vzpomněl. Hned jsme byli srdečně přijaty. Byly jsme předem varovány, že vše bude pouze česky, ale někteří uměli trochu německy a s naší lámavou češtinou jsme se nakonec dobře domluvily. Vedoucí skupiny, skvěle informovaný 82 letý muž v kondici, nám nejprve vysvětlil trasu dne, 10 kilometrů od Černošic do Dobřichovic. 10 kilometrů po rovině a vy to nazýváte túrou? Ti důchodci by tomu spíše měli říkat delší procházka. Přes les, malé vesnice, kde bylo minimálně pět krát více psů než lidí a kolem překrásných stromů mangolie.

                           

Kromě toho nám během malého kurzu bylinkářství ukázali divoký česnek a diskutovali jsme jak rozeznat pažitku od běžné trávy.

Když jsme konečně dorazili ke zřícenine hradu Karlík, byla jsem přeci jen více ohromena výhledem, než zbylými kameny z téhle ruiny. Hned se ale vydáváme zase na cestu a kousek před cílem jsme se ocitli na dlouhé široké cestě po krajích zdobené skálami. Přesto jsme se nemohli dočkat, až ji konečně necháme za sebou a budeme se moci v nějaké restauraci pořádně najíst. S plnými žaludky a pěkně unavení jsme se pak vraceli směr Plzeň.

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy