Poločas

Přibližně před měsícem jsem obdržela E-mail. Stálo v něm, že si brzy zase sbalím svých pět svěstek a vydám se vlakem na místo, kde se setkám s dalšími dobrovolníky. Stejně tak jako u popříjezdového semináře v říjnu, i nyní se sjedeme z různých koutů České republiky. Nyní je ale naším cílem malá vesnička Deštná v Orlických horách.

Dlouhou cestu vlakem jsem si zkrátila s další dobrovolnicí, kterou jsem poznala na prvním semináři a od té doby mě i stihla mě navštívit v Plzni . Když nás konečně autobus na již výše zmíněném místě vyplivnul, znovu jsme se ocitli v překrásné, kopcovité a sněhem pokryté krajině.

To, co nás opravdu přivedlo k údivu, jsme potkali při výšlapu na nejvyšší horu v okolí Špičák. Na cestě k vrcholku jsme minuli nakloněný domek. To co nám ale způsobilo husí kůži nebyl tenhle domek, ale spousta strašáků, kteří rozprostřeni po celém poli vyčnívali ze sněhové peřiny a z dálky vypadali téměř jako lidé. Naše cesta pokračovala dál přes široká bílá pole a lesy a když člověk z nepozornosti vyšel ze stopy, zapadl až po kolena do sněhu. Když jsme konečně dorazili nahoru, čekal nás nádherný výhled.

Ze zimy do tepla. Vedle turistiky byla v programu tučně zvýrazněna i návštěva sauny. Poprvé jsem to vyzkoušela ve 12 letech, ale tehdy se mi to nezdálo nijak skvělé.  Teď musím svůj názor změnit, protože s dobrou instruktáží, příjemnou teplotou v sauně následovanou ledovou sprchou, ze které se na moment zastaví srdce, je to docela uvolňující. Skok do sněhu po studené sprše nebyl sice povinný, ale přinesl trochu adrenalinu.

Teď to možná vypadá spíš jako dovolená v lázních, ale my jsme – věřte nebo ne- i pracovali. To znamená, že jsme se ohlédli zpět za tím, co jsme doposud na naší dobrovolné službě prožili a budovali plány do budoucna. Kromě toho se konaly workshopy na různé témata, od vytváření kreativních plakátů až po projektový management, pro každého se něco našlo.

Během těchto čtyř dnů jsme si také uvědomili, jak ten čas od začátku naší dobrovolné služby utekl a že si musíme užívat každou zbylou chvíli tohoto roku v Čechách. Protože takový rok prožijeme jen jednou!

Tak zase příště,

Lena

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy