Propadající se ulice a policie v Dominikánské

Také Dominikánská ulice je jednoznačně nedoceněná, protože je, stejně jako Riegrova, jedním z méně navštěvovaných míst v Plzni. Přední část ulice, ústící na náměstí, může ještě nalákat na pár obchodů, ale zadní část leží už celkem mimo veškerého dění. Ovšem právě tady se nachází nejhezčí dům z celé ulice: malý a tajemný domek se schodištěm vedoucím ze dvou stran, které však bylo postaveno až několik století po vybudování toho domu. Důvodem bylo, že se ulice začala propadat a na původní dveře se už nedalo dosáhnout.

Mimo jiné najdete vzadu i malou policejní stanici, což každé ulici samozřejmě dodává trošičku na cti. Celkově vypadá Dominikánská ulice velmi harmonicky, protože barvy domů a její klid k sobě velmi dobře pasují -žádný dům nevyčnívá z řady. V Plzni působili nějakou dobu dominikáni, od čehož pochází i název ulice.

Tentokrát mi jistá Jana, která pracuje v Dominikánské ul., prozradila, co si ráda dává k obědu. Opět jde o české jídlo: řízek s bramborovým salátem. Kromě toho mi ona i její kolegyně doporučily indickou restauraci, která se nachází tady v ulici a určitě stojí za to. Společně s kolegy ji rádi vyzkoušíme!

 

Zdroje k historii: Plzeň Stadtführer (Bělohlávek), www.plzen.eu

Fotka: J. Heenen

09.12.2015

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy