Ráno ve Františkánské

Františkánská ulice byla onoho ráno moc tichá, a to i když se tam pozorně procházely městské policistky. Dívala jsem se nenápadně na domy, abych nevzbudila podezření...

I když to dnes není na první pohled hned viditelné, nachází se ve Františkánské ulici dům, který už na začátku 19. století lákal především všechny Plzeňačky: obchodní dům látek. Zde si zákazníci mohli nejen nakupovat sukno, ale také hedvábnou módu z Prahy. Postupem času nechali majitelé budovu modernizovat, protože konkurence obchodníků v té době v Plzni rostla velmi rychle. Chtěli tak zaujmout své zákazníky. Tento dům stojí v ulici dodnes a stále láká na barevné látky a módu.

Naproti obchodnímu domu je možné navštívit františkánský klášter, který dnes slouží jako muzeum a farnost. Vedle kláštera se nachází kostel nanebevzetí Panny Marie. Klášter patří k nejstarším budovám v Plzni. Další cennou budovu najdete na konci ulice. Jedná se o spořitelnu, která dostala v roce 1991 titul kulturní památky a má impozantní fasádu s řadou sloupů a hezkými dveřmi reprezentujími hlavní vchod.

I když jsem byla ve Františkánské ulici brzo ráno, potkala jsem tam člověka, který mi prozradil svůj oblíbený oběd během polední pauzy v Plzni. Drahomíra, která pracuje v té ulici, ráda poobědvá sekanou s bramborovou kaší. Úplně náhodou jsem v ten den měla také k obědu bramborovou kaši, ale se sekanou z čočky a to bylo opravdu dobrá.

Zdroje k historii:

www.zcm.cz/objekty/muzeum-cirkevniho-umeni-plzenske-dieceze

www.katedralaplzen.org/kostely.p10.html

www.pam.plzne.cz

22.01.2016

Obrázky: J. Heenen

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy