Alexandr z Ruska

Moskva a Plzeň – vzdálenost 2000 kilometrů vzdušnou čarou

Co přivede někoho z takové dálky do Plzně?

Zeptali jsme se. 

Ahoj, jak se jmenuješ a jaký je tvůj vztah k Plzni?


Ahoj, jmenuju se Alexandr a na Západočeské univerzitě právě dokončuji druhý semestr svého doktorského studia. Provádím výzkum v oblasti fyziky plazmatu a fyziky povrchu a tenkých vrstev.

Proč sis k doktorskému studiu vybral právě Plzeň?
Popravdě jsem se pro Plzeň rozhodl, ne kvůli městu, ale kvůli univerzitě. Když jsem dokončil magisterské studium v Moskvě, začal jsem přemýšlet o svém dalším kroku. A když mi někdo řekl, že by měl člověk po šesti letech změnit něco zásadního, na příklad práci nebo místo pobytu, rozhodl jsem se pro pobyt v cizině.

Jsou mezi Plzní a Moskvou velké rozdíly?
V Moskvě žije 12 milionů lidí, když to člověk srovná s Českou republikou, kde žije jen 10,5 milionů obyvatel, je to obrovský rozdíl. Pro mě je Plzeň klidné a celistvé město, považuji ji za příjemné a útulné místo k životu. A možná ji mám rád také proto, že mi připomíná mě rodné město. Plzeň je městem, ve kterém se pohodlně žije a nabízí velmi dobré možnosti v oblasti dopravy.


Který zážitek z Plzně považuješ za nejlepší?
Během mého pobytu ve městě se mi stalo mnoho dobrých věcí. Poznal jsem 

spoustu bezva lidí. Během semestru do Plzně přijíždí mnoho zahraničních studentů z celého světa. Vlastně jsem od nich všech slyšel, že si svůj zdejší pobyt užívají a dále ho doporučují svým kamarádům a příbuzným. Za sebe můžu říct, že to nejlepší z mého pobytu je, že jsem zde poznal mou přítelkyni. Jmenuje se Diana a studovala v Plzni v medicínském centru Karlovy univerzity obor zubní lékařství. Praxi dělala ve fakultní nemocnici v Plzni.


Můžeš nám říct něco o svých oblíbených místech, která jsi doteď navštívil?
Myslím si, že všechny, kteří už někdy stáli v Plzni na náměstí Republiky, bilo do očí, jak pěkné to náměstí je. Člověk se může procházet v centru města kolem historických budov. Kromě toho jsou v centru dva krásné parky Šafaříkovy a Křižíkovy sady. Na jaře a v létě tam všechno kvete. V městské části Bory pak najdete velký Borský park. V létě se tam schází lidé a pořádají pikniky nebo hrají různé hry. Když má člověk hlad, najde vždycky nějakou kavárnu. Když je dobré počasí, můžete si užívat výhled na město z kavárny Cross Café, která je až na vrcholu plzeňského mrakodrapu. Odtud člověk vidí celé město a může tu pozorovat krásné západy slunce. Město se dá také pozorovat z kopce, který je nedaleko pomníku Jindřicha Mikuleckého na Mikulce, v severní městské části Lochotín.

A kde je ta nejkrásnější příroda?
Vzpomínám si na jednu procházku s mojí přítelkyní, šli jsme k rotundě svatého Petra a Pavla, která se nachází poblíž Plzně. Je to malá věžička na kopci, u které se dá udělat i piknik. Blízko je i stará Plzeň – Starý Plzenec, malé město s klidnými kavárnami, kde se dá popíjet místní víno. V městské části Bolevec, pak najdete spoustu rybníků s labutěmi, takže s sebou nezapomeňte vzít chleba. 

A co nejlepší kulturní akce?

Tady se jich pořádá tolik a je to věc zájmu jednotlivce. Člověk se může podívat na oficiální webové stránky města, tam je pro každého něco.
 

Díky za rozhovor.

 

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy