Smetana a jeho ulice

Pokud znáte poklidný život v Riegrově ulici, pak je ulice Bedřicha Smetany v Plzni toho pravý opak: cítíte tady, jak jsou lidé zaneprázdnění, obchody vás lákají na své nabídky, ze všech dveří vychází zákazníci a zrovna tak tudy procházejí velké skupiny turistů. Možná je tahle ulice tak hojně navštěvovaná i proto, že vede od náměstí přímo k malému parku, ke Smetanovým a Kopeckého Sadům, kde se velmi dobře tráví polední pauza. Významný bod v ulici Bedřicha Smetany je knihovna města Plzně, která zde sídlí od roku 1950 a předtím se mimo jiné nacházela i v různých bankovních pobočkách.

To, že panu Smetanovi byla v Plzni věnována jeho vlastní ulice, je samozřejmé, koneckonců tady také skládal hudbu a současně navštěvoval gymnázium. Ze své rodiny nebyl jediný, kdo v Plzni žil – jeho strýc Josef František zde pracoval jako profesor. Během doby strávené v Plzni se Bedřich Smetana seznámil i s jistou pianistkou Kateřinou, která se později stala jeho ženou.

Tentokrát mi hned tři milé Češky v ulici B. Smetany prozradily, co si nejraději dávají k obědu během své polední pauzy: převážně vydatné jídlo! Stáňa má nejradši knedlíky se zelím a pečení, její kolegyně upřednostňuje kuře s brambory a Káťá smažený sýr s hranolky a tatarkou. Dobrou chuť!

  

Zdroje k historii: www.plzen.eu, www.pam.plzne.cz

Obrázky: J. Heenen

19.10.2015

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy