Tyl a jeho bída v Prešovské

Prešovská ulice je snad jedna z nejvýznamnějších ulic v centru Plzně. Jednak je to přímá spojka mezi gotickou katedrálou na náměstí Republiky a Velkou synagogou stojící v sadech Pětatřicátníků. Tedy dvěma budovami s významnou historií a symboly lidí různé víry. Dále má tato ulice zvláštní vztah k Josefu Kajetánu Tylovi, autoru textu národní hymny Česky republiky.

V roce 1856 bydlel po 21 dnů v Prešovské ulici u krejčího Heřmana. Strávil tam konec svého života, než pouze ve svých 48 letech zemřel nemocný a chudý. Ale Plzeň na něho nezapomněla, protože Velké divadlo v Plzni bylo pojmenováno Divadlo J. K. Tyla. Dodnes můžete najít tento byt, neboť nad dveřmi je umístěn Tylovo obrázek a jméno. Ale musíte být pozorní, protože v Přešovské ulici se nachází hodně obchodů a snad to nepřehlédnete.

Jestli máte zájem se informovat o památkách v Plzni, můžete vyrazit do knihovny Národního památkového ústavu, který se nachází také v Prešovské ulici. Myslím, že jeho budova je nejhezčí v ulici a samozřejmě je sama také památkou.

                                                        

Zdroj k historii: www.plzen.eu

Fotka: J. Heenen

17.02.2016

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy