O tom, jak Jana poznává Plzeň a Česko ulici za ulicí

V Plzni nosím plán města vždy při sobě – pro případ, že bych zase nemohla tu či onu ulici najít. Momentálně už se tady trochu vyznám a některé ulice patří ke všedním záležitostem. Abyste se tady během své návštěvy i vy rychle vyznali, některé z ulic Vám na svém blogu představím -  jak vypadají, co tam najdete a na koho tady můžete natrefit.

A abych se s Plzeňáky lépe seznámila, oslovím v každé ulici se někoho, kdo tam pracuje, a zeptám se ho, co si dává nejraději k obědu během polední pauzy.

Nejdůležitější ulice v Plzni je pro mě Riegrova, protože tady pracuji v Tandemu. V kanceláři mám malé okno do ulice, kterým můžu chodcům koukat na hlavy, z dálky sledovat náměstí a poslouchat hluk tramvají. Život v „Riegrovce“ je spíše klidný, ráno je tady člověk docela sám. Zato během poledne ulice ožívá. Turisté tudy prochází rychle, přímo k náměstí. Přesto byste měli mít oči otevřené – v Riegrově jsou k vidění krásné fasády a zajímavé domy. Nachází se tady například malý, nenápadný, zelený dům se dvěma velkými vchody (z roku 1700). Další dům, vybudovaný v moderním stylu s prvky Art déco, patřil jednomu židovskému obchodníkovi, na jehož přání byl postaven.

 

Jednu věc musíme samozřejmě ještě vysvětlit: odkud pochází název této ulice? Byla pojmenována po Františkovi Ladislavovi Riegerovi, českém politikovi a publicistovi, který pracoval převážně v Praze. V Česku po něm bylo pojmenováno ulic hned několik.

V Riegrově jsem ochutnala první pořádné české jídlo v Plzni. Zajímá mě, co jedí k obědu ostatní lidé, kteří zde pracují. Ptám se proto své kolegyně Ivany, co si nejraději dává k obědu právě ona? „Mám ráda polévky, především houbovou a hráškovou. Polévky jsou v Plzni k dostání v nejrůznějších polévkárnách okolo náměstí, díky tomu člověk vždy narazí na dobrou a zajímavou nabídku.“

Obrazy: J. Heenen

02.10.2015

Víš, že...


- Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury 2015

- věž katedrály sv. Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v České republice

- Karel Gott pocházel z Plzně

- Plzeň má 12 partnerských měst

- Plzeň je univerzitní město s více než 17 000 studenty

- z Plzně pochází a dodnes se zde vaří pivo Pilsner Urquell

- v Plzni žil skladatel Bedřich Smetana

- je zde andělíček, který plní přání

 

Tandem  Západočeská univerzita v Plzni  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy